O KLUBIE

LKS Skrbeńsko od początku swego istnienia poprawnie wykonuje nadane mu cele, a mianowicie popularyzuje i krzewi kulturę, oraz sport wśród mieszakńców sołectwa Skrbeńsko.

HISTORIA

Ludowy Klub Sportowy Skrbeńsko powstał z inicjatywy młodzieży w 1987 roku, która o założenie drużyny piłkarskiej poprosiła Tomasza Bożka długoletniego zawodnika pierwszoligowej drużyny Górnika Radlin z okresu lat pięćdziesiątych. To właśnie Tomasz Bożek stał się założycielem, a jednocześnie pierwszym trenerem i prezesem drużyny piłkarskiej w Skrbeńsku. Oprócz prezesa do zarządu weszli dwaj wiceprezesi Antoni Musioł i Adam Nowak, skarbnik Andrzej Lorenc, sekretarz Janusz Hojka, kierownik drużyny Jerzy Marek i gospodarz klubu Antoni Prochasek.

W sezonie piłkarskim 1987/88 drużyna LKS-u brała udział w rozgrywkach o mistrzostwo klasy "C" w Podokręgu Rybnik. Ponieważ w Skrbeńsku nie było jeszcze boiska, mecze rozgrywano na boisku KS 27 Gołkowice, który boisko udostępnił bezpłatnie. Drużyna Skrbeńska korzystała z niego również w sezonach 1988/89 i 1989/90.

Za sprawą usilnych starań prezesa Tomasza Bożka i wiceprezesa Antoniego Musioła Urząd Gminy w Godowie przeznaczył teren Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej pod budowę boiska przy ulicy Zielonej w Skrbeńsku. Prace związane z wyrównywanie terenu pod boisko wykonano przy pomocy sprzętu ciężkiego z koplni.

W wyniku usilnych starań Tomasza Bożka i Antoniego Musioła w Rybnicko-Jastrzębskim Gwarectwie Węglowym z siedzibą w Jastrzębiu, w roku 1989 Ludowy Klub Sportowy otrzymał autobus. Otwarcie boiska nastąpiło latem 1990 roku. Niestety już bez człowieka, który całe swoje serce, zapał i siły poświęcił dla LZS-u. Tomasz Bożek zmarł po ciężkiej chorobie w lutym 1990 roku.

W wyniku reorganizacji rozgrywek, od sezonu piłkarskiego 1990/91 drużyna LKS Skrbeńsko występuje w grupie trzeciej rozgrywek o mistrzostwo klasy "B". W sezonie piłkarskim 1991/92 kiedy to grającym trenerem został Józef Szczepaniak, do niedawna jeszcze piłkarz II-ligowej Odry Wodzisław, drużyna Skrbeńska należała do kandydatów na mistrza klasy "B". Po meczu z LZS "Płomieniem" Połomia w rundzie jesiennej wysunęła się na I miejsce w tabeli.

Dużym osiągnięciem sportowym jest awans drużyny do klasy A za prezesowania Franciszka Moczały. Aktualnie drużyna rywalizuje na boiskach klasy C.

Ludowy Klub Sportowy Skrbeńsko
44-341 Skrbeńsko